Chociaż w obliczu tak smutnego wydarzenia, jak pogrzeb wybór odzieży mógłby okazać się sprawą dosyć błahą – ma on duże znaczenie. Garderobę pogrzebową dopasowuje się do osoby zmarłej pod różnymi względami. Powinna być praktyczna i funkcjonalna oraz adekwatna do sytuacji. Jakie jeszcze aspekty warto wziąć pod uwagę podczas wybierania ubrań na pogrzeb? Podpowiadamy.
Spis treści
Każda kultura różni się od siebie sposobem przeżywania żałoby, ceremonią pogrzebu, a także kolorami związanymi z garderobą żałobną. Kultura Wschodu zaskakuje zupełnym kontrastem względem europejskich zwyczajów. Czerń, która w Europie kojarzona jest ze smutkiem i żałobą, na Wschodzie jest symbolem radości. Dlatego, podczas gdy my na ceremonię pogrzebową zakładamy ciemne ubrania, ludzie Krajów Wschodu wybierają białą odzież. W Afryce Południowej żałobnicy chodzą na pogrzeby w czerwieni, co w europejskiej kulturze jest z reguły niemile widziane. Czarna odzież noszona jest nie tylko podczas ceremonii pochówku. Najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej zakładają ciemne ubrania jeszcze przez jakiś czas po pogrzebie. Tradycja mówi o ubieraniu się w czarne rzeczy przez rok w przypadku śmierci małżonka, pół roku po pochowaniu rodziców lub rodzeństwa i trzy miesiące po pogrzebie dalszych członków rodziny. Należy jednak pamiętać, że żałoba to kwestia indywidualna i każdy przechodzi ją na swój sposób.
Najbardziej klasyczna odzież żałobna cechuje się elegancją. Mężczyźni ubierani są w garnitury, białe koszule i krawaty lub muszki. Kobiety często chowane są w sukienkach i garsonkach. W przypadku zrezygnowania ze spodni warto pamiętać o złożeniu rajstop lub pończoch. Co więcej, aby ułatwić zadanie osobom ubierającym zmarłego, warto zadbać o to, aby odzież żałobna i buty były w nieco większym rozmiarze niż ten, który za życia nosił zmarły. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których ciało będzie nadmiernie forsowane. Zakup większego obuwia umożliwia założenie go na spuchnięte stopy zmarłego. Oprócz tego spodnie czy spódnice najlepiej, aby były wyposażone w gumkę, ułatwiającą ubieranie.
W kwestii doboru garderoby żałobnej nie ma konieczności zakładania eleganckiej odzieży każdemu zmarłemu. Szczególnie gdy za życia osoba miała konkretne pasje lub pełniła określoną funkcję. Osoby służące przed śmiercią w policji, wojsku lub straży pożarnej mogą być pochowane w mundurze, natomiast te, które odeszły z tego świata w młodym wieku, ubierane są zazwyczaj w jasną odzież. Jeśli zmarły nie lubił czarnych ubrań przed śmiercią, nie ma potrzeby ubierania go w ciemną garderobę przed włożeniem ciała do trumny. Można wybrać dla niego ubrania w jego ulubionym kolorze. Ponadto dopuszcza się ubieranie zmarłego według jego zainteresowań. Miłośników muzyki rockowej można pochować w ubraniach zgodnych z ich stylem, a sportowców w odzieży, w której trenowali za życia. Można też ubrać zmarłego w jego ulubione ubrania, które nosił za życia, a także pochować najbliższą osobę w często noszonej biżuterii.
Podczas organizacji pogrzebu ważna jest nie tylko odzież żałobna zmarłego. Nie mniej istotną rolę odgrywa garderoba żałobników. Jak się ubrać na pogrzeb, aby oddać należyty szacunek osobie zmarłej? Nasza kultura głosi, że ubiór powinien mieć ciemne barwy. Może to być kolor popielaty, fioletowy, lub klasycznie – czarny. Mężczyźni zakładają spodnie w kant i marynarki, kobiety – eleganckie kostiumy. Biżuteria nie jest niemile widziana, trzeba jednak zachować w tej kwestii pewien umiar. Dlatego warto zrezygnować z kolczyków w zbyt dużych rozmiarach czy kolorowych bransolet rzucających się w oczy.
Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudne jest urządzenie ceremonii pogrzebowej dla najbliższej rodziny. Nasza firma pogrzebowa działa na rynku od 1991 roku, a nasze doświadczenie pozwala odpowiadać na potrzeby wszystkich naszych Klientów. Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w organizacji pogrzebu w Siedlcach, zapraszamy do kontaktu. Oferujemy kompleksową pomoc, która odciąży Państwa w najtrudniejszych chwilach po odejściu bliskiej osoby.