Obecnie święto to obchodzone jest 1 listopada. W tym dniu wszyscy udają się na groby swoich bliskich, składają kwiaty, zapalają znicze i wspominają zmarłych. Świętują nie tylko katolicy, ale też osoby niewierzące. Jak wyglądały obchody Uroczystości Wszystkich Świętych dawniej, a jak dziś? Skąd wzięła się ta tradycja? Pracownicy naszego zakładu pogrzebowego przygotowali dla Państwa miniprzewodnik – zapraszamy do lektury.
Spis treści
Celebrowanie pamięci o swoich przodkach to zwyczaj, który wywodzi się już od czasów prehistorycznych. W Kościele katolickim Uroczystość Wszystkich Świętych początkowo obchodzono 13 maja ku czci męczenników za wiarę chrześcijańską. Jednak z uwagi na kłopoty z wyżywieniem tłumów pielgrzymów przybywających do Wiecznego Miasta na przednówku, papież Grzegorz III wyznaczył na to święto datę 1 listopada. W dniu tym wierni modlili się nad grobami bliskich i uczestniczyli w uroczystej procesji.
Dawniej uważano, że w tym dniu zmarli wracają do świata żywych. Dlatego przygotowywano dla nich napoje i pożywienie. Chciano w ten sposób zaspokoić ich pragnienie i głód, aby nie mścili się na osobach żyjących.
Specjalną czcią obdarzano żebraków. Sądzono bowiem, że mają oni kontakt z zaświatami. Wypiekano dla nich specjalne chlebki, pięknie je przyozdabiano i wręczano jałmużnikom. Wierzono, że ich modlitwa za zmarłą osobę pomoże osiągnąć zbawienie lub wyciągnąć duszę z czyśćca.
W innej tradycji ludzie gościli potrzebujących w swoich domach, gdyż uważano, że dusze zmarłych mogą w tym dniu przyjmować ich postać. Wspólnie z nimi modlono się za bliskich zmarłych gospodarza.
Wierzono też, że w tym dniu dusze zmarłych odwiedzają domy osób żywych. Dlatego okna i drzwi zostawiano lekko uchylone. W domach poruszano się delikatnie, aby nie zderzyć się z duszą zmarłego. Zanim usiadło się na krzesło, delikatnym ruchem ręki sprawdzano, czy duch na nim nie siedzi.
To dzień wolny od pracy. Dlatego już w tym dniu – który tak naprawdę jest wigilią Święta Zmarłych – tłumnie odwiedzane są rodzinne mogiły. Już na kilka dni przed 1 listopada wzmaga się ruch na cmentarzach. Wszyscy robią porządki na grobach swoich bliskich. Wcześniej najlepiej wyczyścić płyty nagrobne i pięknie je udekorować wieńcami oraz kwiatami. Jeśli nie wiedzą Państwo, jak właściwie pielęgnować groby, zapraszamy na bloga naszego zakładu pogrzebowego, gdzie zamieściliśmy porady, jak zadbać o nagrobki bliskich.
Choć w tym dniu szczególnie pojawiają się myśli o przemijaniu i wydawać by się mogło, że święto to należy raczej do smutnych, w tradycji chrześcijańskiej ma ono charakter radosny. Księża przyodziewają białe szaty liturgiczne, które są symbolem radości i świętości. Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim ma przypominać, że każdy ma powołanie do świętości i po śmierci może osiągnąć zbawienie.
Osoby niewierzące również w tym dniu odwiedzają cmentarze. To doskonała okazja do wspomnień i spotkań z rodziną, która nierzadko przyjeżdża z daleka, aby zapalić znicz i położyć kwiaty na grobie bliskich. To także czas refleksji i zadumy nad przemijaniem.
Przypada on 2 listopada. To dzień pamięci o bliskich zmarłych oraz dzień pamięci narodowej. Symbolem pamięci są znicze, które płoną na wszystkich grobach – zarówno osób bliskich, jak i poległych podczas wojen czy też zasłużonych dla ojczyzny. Palą się one również na grobach opuszczonych – bezimiennych.
W tradycji chrześcijańskiej uroczyste obchody Dnia Zadusznego obejmują trzy msze – w intencji własnej, za wszystkich zmarłych oraz za ojca świętego, a także procesję – w kościele, wokół niego lub na cmentarzu. Ważną częścią obchodów są wypominki, podczas których odmawiana jest modlitwa za zmarłych.
Zakład pogrzebowy w Siedlcach istnieje na rynku od 1991 roku. Wspieramy w kompleksowej organizacji ceremonii pogrzebowej. Zajmiemy się m.in. organizacją stypy, oprawą muzyczną i kwiatową, a także transportem trumny z ciałem zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Jeśli potrzebują Państwo pomocy, nasza infolinia jest czynna przez całą dobę.