Przed ludźmi, którzy doświadczają straty bliskiej osoby, staje wiele zadań związanych z pochówkiem i godnym pożegnaniem zmarłego. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego nagrobka. To o tyle istotna kwestia, że jest to rodzaj pomnika, który ma przetrwać wiele lat i wiele pokoleń. Dzięki temu zawsze wskazywać będzie miejsce pochówku i przypominać o osobie, która odeszła. Zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji, ale też odzwierciedla miłość bliskich. To właśnie na nich spoczywa obowiązek jego wyboru. Nasz dom pogrzebowy w Siedlcach pomoże Państwu w podjęciu decyzji. Zobaczcie praktyczny przewodnik po rodzajach nagrobków i sprawach związanych z ich postawieniem.
Spis treści
Tradycja stawiania kamieni czy płyt w miejscu pochówku ma swoje korzenie w starożytności. Te najstarsze mają ogromną wartość dla historyków, ponieważ pozwalają nam wiele zrozumieć o dawnych zwyczajach, statusie społecznym zmarłego czy obrządkach pogrzebowych. W ten sposób rzeczywiście spełniona zostaje pierwotna funkcja pomników – przypominają o tych, którzy odeszli. Dzięki temu pamięć o nich w pewien sposób przetrwała przez wiele pokoleń. Współczesne odpowiedniki dawnych kamieni z inskrypcjami nie zmieniły się tak bardzo. Ich główną rolą ciągle pozostaje informowanie o osobach, które pod nimi spoczywają. Przywołują też wspomnienia o zmarłych i pozwalają bliskim poczuć ich bliskość przez pielęgnację i pozostawianie kwiatów lub zniczy.
Podstawowym kryterium, na podstawie którego można klasyfikować nagrobki, jest rodzaj materiału, z jakiego wykonuje się płytę. Do najbardziej popularnych surowców należą:
Wybór odpowiedniego materiału to jeszcze nie wszystko. Trzeba zastanowić się, jaka wielkość nagrobka będzie wskazana oraz jaką grubość ma mieć płyta. Jakie dodatkowe aspekty należy wziąć pod rozwagę? Istotnymi elementami pomnika są:
Nie można zapominać o kwestiach administracyjnych. Zanim złożą Państwo zamówienie na nagrobek, należy udać się do kancelarii cmentarza. W pierwszej kolejności warto załatwić wszelkie formalności związane z własnością grobowca. Może być konieczne uregulowanie płatności lub spisanie oświadczenia – zależnie od zasad obowiązujących na danym cmentarzu. Niekiedy wymagane jest pełnomocnictwo dla kamieniarza. Miejsce, jakie można wykorzystać do postawienia nagrobka, jest określone w regulaminie nekropolii. Trzeba mieć to na uwadze, zanim zacznie się planowanie pochówku. Przy okazji warto też pamiętać o okresowych płatnościach, które przedłużają prawo do danego grobowca na cmentarzu.
Nasz dom pogrzebowy w Siedlcach oferuje kompleksowe usługi związane z pochówkiem i organizacją uroczystości pogrzebowych. Wiemy, jak trudne są ostatnie pożegnania bliskich nam ludzi. Dlatego zawsze z wyczuciem, taktem i delikatnością podchodzimy do każdego powierzonego nam zadania. Pomożemy Państwu przejść przez wymagający czas pierwszych dni żałoby i wesprzemy w planowaniu godnego pochówku. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że podpowiadamy także w kwestiach związanych z doborem nagrobka. Zobaczcie, jakimi jeszcze usługami możemy Was wspierać.