Wzbudza dobre emocje, relaksuje i pobudza do działania, sprzyja budowaniu więzi – wiele osób nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Również na pogrzebie, będącym ceremonią religijną, zazwyczaj przewidziane są określone utwory liturgiczne. Jednak nie jest to jedyny rodzaj oprawy muzycznej, na jaką można się zdecydować. Warto przemyśleć tę kwestię podczas organizacji ostatniego pożegnania, aby odpowiednio uczcić pamięć zmarłego. Aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji w zakresie wyboru odpowiedniej muzyki, dzielimy się naszymi refleksjami, wynikającymi z ponad 30-letniego doświadczenia.
Spis treści
Podczas organizowania pogrzebu warto wykorzystywać muzykę do oddania hołdu utraconej ukochanej osobie oraz stworzenia kojącej atmosfery. W którym momencie ceremonii wybrane utwory powinny towarzyszyć żałobnikom? Jeśli uroczystość połączona jest z nabożeństwem, oprawa muzyczna wynika z zasad liturgii. Organista gra podczas gromadzenia się żałobników w kaplicy, ofiarowania, komunii i na zakończenie. Podczas składania ciała do grobu może pojawić się utwór o dowolnym charakterze. Także podczas świeckich uroczystości żałobnych odpowiednia muzyka jest niezastąpiona i może rozbrzmiewać w tle.
Jaka muzyka powinna się pojawić na pogrzebie? Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Mogą to być poruszające i uroczyste hymny lub popularne piosenki mówiące np. o pożegnaniu. Zawsze ukazują one skalę emocji, których nie można oddać słowami. Nie warto zastanawiać się, czy jakiś utwór jest stosowny na tę smutną uroczystość – jeśli nie jest kontrowersyjny, spodobałby się zamarłemu i nie uraża uczuć obecnych osób, nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć go do oprawy muzycznej pogrzebu. Pośród najczęściej wybieranych propozycji warto zwrócić uwagę na utwory z różnych kategorii:
Niektóre osoby wprost deklarują, jaka muzyka ma towarzyszyć ich ostatniemu pożegnaniu i w tym przypadku należy zadbać o wypełnienie woli zmarłego. Warto także wziąć pod uwagę jego upodobania – prawie każdy ma jakiś ukochaną piosenkę, która może znaleźć się w oprawie muzycznej pogrzebu. Czy będzie to hymn o charakterze wzniosłym i religijnym, czy rockowa ballada, warto właśnie taką melodią pożegnać ukochaną osobę. Rodzina także sama może zdecydować, jaki utwór najbardziej kojarzy się im ze zmarłym i sprawdzi się jako rodzaj ostatniego przesłania do żyjących.
Muzyka na pogrzebie może stanowić ważny element celebrowania pamięci o zmarłym. Dźwięki wyzwalają emocje i budzą wspomnienia. Odtwarzanie kompozycji bliskich sercu zmarłego, którymi cieszył się w towarzystwie rodziny i przyjaciół, pomoże cofnąć czas i przypomnieć sobie wspólne szczęśliwe chwile. Muzyka ma także działanie kojące, wręcz uzdrawiające, pomaga osobom dotkniętym bolesną stratą przejść przez proces żałoby i przynosi ukojenie.
O ile muzyka na pogrzebie zawsze odgrywa doniosłą rolę, jest wprost obowiązkowa, gdy zmarły był w jakiś sposób z nią związany. Odtworzenie ulubionego utworu na pogrzebie artysty, który go skomponował lub wykonał, będzie wzruszającym rodzajem hołdu. Również osoby zajmujące się muzyką hobbistycznie z pewnością życzyłyby sobie, aby w ostatniej podróży towarzyszyły im dźwięki ulubionego instrumentu. Jeżeli zmarłego łączyły zawodowe czy towarzyskie relacje z branżą, wykonaniem oprawy muzycznej mogą się zająć jego koledzy, członkowie zespołu czy uczniowie.
Na podstawie wieloletnich doświadczeń w organizacji ceremonii żałobnych jesteśmy przekonani, że siła muzyki na pogrzebie w kojący sposób wpływa na emocje obecnych osób, jest także doskonałym sposobem na uczczenie pamięci zmarłego. Nasz zakład pogrzebowy współpracuje z profesjonalnym muzykiem, który wykona wybrany utwór na trąbce lub skrzypcach zgodnie z życzeniem rodziny. Dysponujemy też odpowiednim systemem nagłośnienia, dzięki czemu jesteśmy gotowi sprostać Państwa wymaganiom w kwestii organizacji muzycznej oprawy pogrzebu.