Utrata bliskiej osoby – czy to z rodziny, przyjaciół czy współpracowników – zawsze wiąże się z bólem, smutkiem i żalem. Człowiek staje wówczas zupełnie bezradny wobec sytuacji szczególnie dotkliwej. Jedni szybciej radzą sobie z przepracowaniem tej traumy, inni potrzebują więcej czasu na przejście przez proces żałoby.
Pisanie o zmarłym jest trudnym zadaniem. Trzeba przecież stworzyć nekrolog, złożyć kondolencje lub przygotować mowę pożegnalną. Wiemy, że wspominanie bliskich, którzy już odeszli, może być wyjątkowo przykre. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, w którym podpowiadamy, jak zrobić to z taktem i wyczuciem. Zobaczcie, o czym warto pamiętać.
Spis treści
Współcześnie wiadomo, że żałoba to proces, który każdy przechodzi po swojemu, choć pewne jego elementy są wspólne dla wszystkich ludzi. Uświadomienie sobie ich istnienia i poznanie mechanizmów, jakie towarzyszą człowiekowi w tak trudnych chwilach, jest kluczowe dla osiągnięcia spokoju ducha i pogodzenia się ze stratą. Wyróżnia się 5 faz:
Warto przy tym pamiętać, że złożoność całego procesu wybiega daleko poza ramy tego modelu i nie ma jednej, ustalonej z góry ścieżki, którą należy podążać podczas przepracowywania żalu po stracie.
Zawiadamianie innych ludzi o śmierci bliskiej nam osoby może mieć różne formy. Tworząc klasyczne klepsydry czy bardziej nowoczesne e-nekrologi, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim powinny pojawić się kluczowe informacje:
Uzupełnieniem będzie podpis bliskich, którzy zawiadamiają o uroczystości pożegnalnej, cytat stosowny do sytuacji i kilka słów o zmarłym. Jednak dobrze jest ograniczyć się do jednej strony, ponieważ przekaz na karcie tego typu powinien być głównie informacyjny. Jeśli nikt z przyjaciół czy rodziny nie czuje się na siłach, aby napisać e-nekrolog lub drukowaną klepsydrę, nasz zakład pogrzebowy w Siedlcach zawsze służy pomocą.
Dla wielu ludzi problematyczne okazuje się składanie kondolencji – zwłaszcza na piśmie. Nie wiedzą, jak ubrać w słowa żal i współczucie dla bliskich zmarłej osoby. Napisane zdania wydają im się niepełne, pozbawione ładunku emocjonalnego, jaki towarzyszy podczas ich pisania. A jednocześnie powstaje obawa, czy sposób, w jaki sformułowane zostały myśli, jest wystarczająco taktowny i wyważony. Kondolencje wyrażone na piśmie powinny być przede wszystkim zwięzłe. Zasadniczo formy tego typu można podzielić na 3 części:
Wspominanie bliskiej osoby, która zmarła, jest jedną z form terapii w przeżywaniu żalu po stracie. Nieraz tego typu świadectwa są odczytywane podczas uroczystości pogrzebowych albo na stypie. Jeśli chcą Państwo w ten sposób uczcić pamięć po zmarłym, warto przede wszystkim podzielić się sytuacjami, które szczególnie zapadły w sercach. Mogą obrazować jego dobre cechy, stosunek do innych ludzi czy bardziej osobiste doświadczenia. Tego typu wspomnienia mogą przybrać też formę listu do zmarłej osoby.
Nasz zakład Betania od lat zajmuje się kompleksową organizacją uroczystości pogrzebowych. Tworzymy klepsydry w Siedlcach, pomagamy godnie pożegnać zmarłego i zajmujemy się transportem uczestników pogrzebu. Bogate doświadczenie i nieposzlakowana opinia sprawiają, że zaufało nam tak wielu ludzi. Z wyczuciem i delikatnością potrafimy wspierać żałobników w tym szczególnie trudnym czasie. Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i udzielamy pomocy w kwestiach formalnych. Sprawdźcie, w jaki jeszcze sposób możemy przysłużyć się Państwu podczas organizacji pochówku.