Utrata bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych ludzkich doświadczeń. Na cierpienie emocjonalne nakłada się konieczność podejmowania szybkich decyzji i praktycznych ustaleń, związanych z organizacją pogrzebu. Załatwienie spraw urzędowych, rezerwacja kaplicy, umówienie terminów z duchownym czy świeckim mistrzem ceremonii, wybór zakładu pogrzebowego, złożenie wniosku o zasiłek do ZUS-u – przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże Państwu przejść przez te wszystkie formalności.
Spis treści
Większość osób nie lubi rozmawiać o śmierci, choć niektórzy pozostawiają dyspozycje dotyczące organizacji pogrzebu. Dla rodziny oznacza to zwolnienie z części podejmowanych decyzji, co stanowi duże ułatwienie. Wolę zmarłego należy oczywiście uwzględnić w tak szerokim stopniu, jak to jest tylko możliwe. Jednak konieczność uzyskania niezbędnych dokumentów, wybór zakładu pogrzebowego i zadbanie o przybyłych na uroczystość żałobników nadal spoczywa na barkach najbliższych krewnych. Jakich spraw należy dopilnować osobiście, a w jakich zdać się na kompetencję zaufanej firmy, zajmującej się pogrzebami?
W pierwszej kolejności śmierć musi zostać potwierdzona przez lekarza pełniącego dyżur w szpitalu albo wezwanego z przychodni czy pogotowia. Wystawi on kartę zgonu, na podstawie której zakład pogrzebowy może już zająć się przygotowaniami. Potrzebne będą także: dowód osobisty osoby zmarłej, świadectwo pracy lub odcinek ostatniej emerytury czy renty oraz kopia dowodu osoby zajmującej się organizacją pogrzebu. Kolejnym krokiem jest rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urzędnik wydaje w 3 odpisach akt zgonu, który jest niezbędny m.in. do uzyskania zasiłku pogrzebowego oraz postępowań spadkowych.
Dla przedstawicieli firm specjalizujących się przygotowaniu ceremonii żałobnych organizacja pogrzebu jest codziennością. Lokalne zakłady posiadają także ustalony model współpracy ze wszystkimi instytucjami, zaangażowanymi w to wydarzenie. Najważniejsze kwestie do omówienia to zazwyczaj:
Szok wywołany śmiercią kogoś bliskiego nie sprzyja koncentracji na sprawach finansowych. Warto jednak wiedzieć, że bliskim przysługuje jednorazowy zasiłek z zakładu ubezpieczeniowego, jeśli zmarły lub członek jego rodziny ma ubezpieczenie w ZUS, KRUS, WBE czy MSWiA. Jego kwota wynosi obecnie 4000 zł. Aby uzyskać te środki, należy przedstawić wypełniony wniosek, skrócony akt zgonu, dokumenty świadczące o pokrewieństwie, potwierdzenie tytułu do ubezpieczenia oraz rachunki za ceremonię. Niektóre zakłady pogrzebowe wyręczają klienta w załatwianiu tych formalności, w jego imieniu wnioskując o zasiłek.
Zgodnie z tradycją, po pogrzebie jego organizator zaprasza najbliższych krewnych i przyjaciół na stypę. Ten poczęstunek jest podziękowaniem za udział w uroczystości. Wiele osób w trakcie wspólnego spotkania przekazuje wsparcie i pocieszenie rodzinie. Jest to także doskonała okazja do oddania szacunku zmarłemu, wspominania jego zasług i osiągnięć. Przygotowanie przyjęcia w domu mogłoby być zbyt wyczerpujące w tak przygnębiających okolicznościach, dlatego warto zaplanować je w lokalu gastronomicznym lub zamówić catering.
Nasz zakład pogrzebowy w Siedlcach ma najdłuższą tradycję w działalności prywatnej. Jesteśmy w stanie wesprzeć Państwa na każdym etapie przygotowania ceremonii żałobnej. Dokładamy wszelkich starań, aby z upoważnienia rodziny i według jej sugestii zrealizować w nienaganny sposób ostatnie pożegnanie ukochanej osoby. Kierując się wieloletnim doświadczeniem, świadczymy kompleksowe usługi w zakresie organizacji pogrzebu, kremacji, oprawy kwiatowej i muzycznej, transportu oraz kredytowania zasiłku pogrzebowego.
W razie potrzeby mogą Państwo polegać na kompetencjach i empatii pracowników naszego zakładu pogrzebowego. Zadbają oni o wszystkie detale, zapewniając rodzinie spokój niezbędny do skupienia się na emocjach związanych z ostatnim pożegnaniem.