Śmierć bliskiej osoby zawsze jest bolesnym doświadczeniem. Łatwiej ją zaakceptować, gdy stanowi naturalne zakończenie długiego i spełnionego życia. Największą traumę stanowi konieczność ostatecznego pożegnania się z dzieckiem. Pierwszy krok, jaki muszą podjąć zrozpaczeni rodzice, to organizacja pogrzebu. W takiej chwili niezwykle przydaje się pomoc pracowników zakładu pogrzebowego, na których profesjonalizmie i empatii można polegać, choć i dla nich jest to jedno z trudniejszych zawodowych wyzwań.
Spis treści
Żaden ból nie jest porównywalny z tym po utracie dziecka. Dla rodziców jest to często ostateczne pożegnanie z ich nadziejami i marzeniami. Opłakują wszystko, czego nie będą już w stanie doświadczyć – zamiast towarzyszenia synowi czy córce w dorastaniu i radości z ich sukcesów, czeka ich wizyta w zakładzie pogrzebowym. Wielu z nich nawet nie wyobraża sobie, że żal i rozpacz mogłyby kiedyś minąć. Sytuacja dotyka także rodzeństwa małego zmarłego. Mogą czuć się zdezorientowani i pełni obaw, związanych z tym, co dzieje się wokół. Potrzebują rozmowy i wyjaśnienia sytuacji w sposób adekwatny do wieku.
Pogrzeb dziecka związany jest z koniecznością dopełnienia formalności, podobnie jak w przypadku osób dorosłych. Na podstawie wystawionej przez lekarza karty zgonu lub karty martwego narodzenia USC wydaje albo akt zgonu, albo akt urodzenia z adnotacją o zgonie. Umożliwią one zakładowi pogrzebowemu rozpoczęcie organizacji ostatniego pożegnania. Również maluszek, który odszedł przed narodzeniem, ma pełne prawo do pogrzebu, niezależnie od czasu trwania ciąży. Dokumentację zobowiązana jest wydać administracja szpitala.
Jak wygląda ostatnie pożegnanie dziecka? Świeckie pogrzeby humanistyczne pozbawione są odwołań religijnych, a poszczególne elementy uroczystości ustala się ze świeckim mistrzem ceremonii i zakładem pogrzebowym. W kościele katolickim znaczenie ma kategoria wiekowa, do jakiej należał mały zmarły:
W pierwszym przypadku organizuje się uroczystość religijną połączoną z mszą św. lub krótkim nabożeństwem. Kapłan podkreśla, że wolą rodziców było udzielenie potomkowi chrztu. Pożegnanie ochrzczonego maluszka przebiega podobnie. Jedynie modlitwy koncentrują się na wierze, że jego dusza jest już w niebie oraz podziękowaniu za chrzest święty. Pogrzeb „zmarłego w młodym wieku” odbywa się zgodnie z liturgią przewidzianą dla dorosłych. Zgodnie z tradycją, często wizualna oprawa uroczystości jest w kolorze białym.
Trauma spowodowana śmiercią dziecka trwa latami i wpływa na całą rodzinę. Najważniejsze jest danie sobie przyzwolenia na przeżywanie emocji, jakiekolwiek one są. Podczas organizacji pogrzebu warto uwzględnić własne potrzeby i nie myśleć w kategorii „wypada – nie wypada”. Rodzice mogą nie informować bliskich i przyjaciół o uroczystości, nie chcieć kondolencji, poprosić o maskotki zamiast kwiatów czy wypuścić w niebo dziesiątki baloników na pogrzebie. Wszystkie te zachowania są w porządku, jeżeli pozwalają choć odrobinę ukoić rodzicielskie emocje.
Samą organizację uroczystości warto powierzyć w ręce fachowców. Zakład pogrzebowy z wieloletnim doświadczeniem zajmie się niezbędnymi formalnościami i oprawą od A do Z. W Betanii pomagamy przejść rodzicom przez trudne chwile, zapewniając godny pochówek każdemu dziecku.
Warto pamiętać, że żałoba w takiej sytuacji trwa bardzo długo i łatwo może przerodzić się w depresję, dlatego warto zapewnić sobie wsparcie profesjonalnego terapeuty.
Organizacja ceremonii żałobnej po śmierci dziecka wydaje się pogrążonym w bólu rodzicom zadaniem ponad siły. Jednocześnie jest to ostatnia rzecz, którą mogą zrobić dla swojego ukochanego, małego zmarłego. Nasz zakład pogrzebowy w Siedlcach dysponuje wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu skutecznie i z empatią jesteśmy w stanie załatwić wszystkie sprawy formalne organizacyjne, związane z pogrzebem. Staramy się także uwzględnić wszystkie życzenia rodziny. Nasi pracownicy pozostają do Państwa dyspozycji przez całą dobę.