Pożegnanie zmarłej osoby nigdy nie jest proste. Pojawia się wiele trudnych emocji, takich jak smutek, strach, zagubienie. Czy dzieci są w stanie sobie z nimi poradzić? Dowiedz się, co mówią na ten temat psycholodzy. Organizacja pogrzebu to złożony proces, w który często angażuje się cała rodzina. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto zabrać malucha na ceremonię, a kiedy lepiej z tego zrezygnować.
Spis treści
Ceremonia pogrzebowa jest bardzo ważnym etapem przeżywania żałoby. Po pierwsze umożliwia wyrażenie emocji. Uczestnicy uroczystości wymieniają się wspomnieniami związanymi ze zmarłym, opowiadają o swoim bólu i tęsknocie. Będąc razem, czują się mniej samotni i wspólnie przeżywają doświadczenie śmierci. Po drugie, organizacja pogrzebu to symboliczne zamknięcie pewnego rozdziału życia, przygotowanie do akceptacji czyjegoś odejścia. W momencie, gdy pracownicy zakładu pogrzebowego przenoszą trumnę i umieszczają ją w ziemi, zgromadzone osoby uświadamiają sobie ostateczność tego aktu. Wszystkie te czynniki, choć bolesne, pomagają w przejściu przez proces żałoby.
Dzieci przeżywają śmierć bliskich inaczej od osób dorosłych. Wiele zależy od ich wieku i indywidualnych cech. Psycholodzy zauważają, że maluchy do trzeciego roku życia po prostu nie rozumieją, co się dzieje. Są jeszcze zbyt małe, by pojąć, co oznacza ceremonia pogrzebowa i świadomie w niej uczestniczyć. Dla ich rozwoju udział w uroczystości nie ma dużego znaczenia. W przypadku starszych dzieci sytuacja się zmienia. Tematu śmierci nie można unikać, ponieważ jest nieodłączną częścią życia. Trzeba się z nim pogodzić i znaleźć własne metody radzenia sobie ze stratą. Nie zaleca się zatem odsuwania pociech od organizacji i przeżywania pogrzebu. Zamiast tego lepiej z nimi rozmawiać i dobrze je do tego przygotować.
Co zrobić, gdy nastolatek nie chce uczestniczyć w pogrzebie? Rodzice powinni wykazać się empatią i nie zmuszać go do obecności na ceremonii. Dobrym rozwiązaniem jest pokazanie, że to jego decyzja, ale w razie potrzeby zawsze może porozmawiać z dorosłymi i zmienić swoje zdanie. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do gotowości dziecka do udziału w pogrzebie i siły jego psychiki zawsze warto skonsultować się z psychologiem.
Przygotowania do udziału w ceremonii pogrzebowej trzeba rozpocząć od rozmowy. Dzieci są bardzo otwarte i właśnie tak powinno się z nimi rozmawiać. Wyjaśnijcie sobie, czym jest śmierć. Dla kilkulatka to pojęcie abstrakcyjne. Maluchy wierzą, że jeśli ktoś odszedł, to pewnie wróci, nie rozumieją nieodwracalności tego stanu. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć sobie, że powrotu nie będzie, nadchodzący pogrzeb to ostatnie pożegnanie. W tym momencie z pewnością pojawią się trudne emocje i płacz. Wypieranie ich byłoby jednak niekorzystne dla procesu przejścia przez żałobę.
Wyjaśnij dziecku, że jesteście razem i wspólnie poradzicie sobie ze smutkiem. Opowiedz, jak będzie wyglądać ceremonia pogrzebowa, jak należy się na niej zachowywać. Możecie razem wybrać wieniec, przygotować ubrania na ten dzień. Daj maluchowi przestrzeń do przeżywania żałoby. Pokaż mu, że życie to dobre i złe chwile, ale niezależnie od sytuacji, zawsze może liczyć na Twoje wsparcie i ma w sobie wystarczająco dużo siły, by uporać się z doświadczanym nieszczęściem.
Poza uroczystością pogrzebową są też inne sposoby na uczczenie pamięci zmarłego. Niektórzy piszą listy. Rysują obrazki. To dobra metoda na wyrażenie swoich emocji. Warto też już po pogrzebie wybrać się z maluchem na cmentarz, zapalić znicz. Możecie też urządzić rodzinne spotkanie i wspominać osobę, która odeszła, opowiadając o niej różne historie, oglądając zdjęcia. Dobrym pomysłem jest wybranie się z najbliższymi do miejsc szczególnie kojarzących się ze zmarłym.
Czy dziecko powinno brać udział w pogrzebie? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Podejmując decyzję, zwróć uwagę na wiek pociechy, jej dojrzałość i stan psychiczny.
Zakład pogrzebowy Betania w Siedlcach pomaga w organizacji uroczystości pogrzebowych. Służymy swoim doświadczeniem i wsparciem na każdym etapie współpracy.